niedziela, 27 stycznia 2013

Zgon nad Jeziorem Mokrym

Zgon to kolejna turystyczna miejscowość na szlaku Krutyni. Pięknie położona, z częściowo zachowanym budownictwem z przełomu XIX i XX  wieku, oraz o dużym potencjale na przyszłość. Nazwa tej miejscowości dla niezeznających jej źródeł wydaje się być albo makabryczna albo śmieszna ale tu naprawdę nikt nie zaliczył zgonu.  Są za to dwie teorie nazewnictwa: jedna mówi, ze zganiano tu bydło do wodopoju czyli jeziora Mokrego a druga mówi, ze myśliwi z(a)ganiali tu zwierzynę łowną w swoisty potrzask utworzony przez jezioro. Głównym atutem Zgonu jest jezioro Mokre, które dochodzi do samej wsi, dosłownie wpływa do niektórych ogrodów (albo to one wchodzą na teren jeziora.. jak kto woli). Wokół jeziora prowadzi bardzo malownicza trasa rowerowa o długości 19 km. Są tez trzy rezerwaty przyrody. Jest to raj dla wędkarzy ponieważ jezioro Mokre jest objęte strefą ciszy a więc zabroniony jest ruchu motorowy na wodzie. Jest za to piękne wysokie nabrzeże, 5 wysp, klarowna woda o pierwszej klasie czystości, a nawet orzeł bielik, który tu gniazduje. Na minusy tej wsi zalicza się dość ruchliwą trasę przelotową, brak spójnej zabudowy, a dla mnie osobiście brak dobrej - klimatycznej restauracji czy kawiarni. Kiedyś Zgon słynął z kultowej smażalni ryb, teraz jest nowa smażalnia na rogatkach wsi, czynna w sezonie. We wsi mieszkał swego czasu Igor Newerly. A teraz to jest typowo letniskowa wieś, która o tej porze roku zamiera kompletnie....
Jezioro i las z których słynie Zgon


5 komentarzy:

 1. Zaciekawiło mnie najbardziej to co napisałaś o kompletnym zamieraniu wsi poza sezonem. Gdy jesteśmy latem czy to w Krutyni czy przejeżdżamy choćby przez Zgon to zawsze zastanawiam się jak wygląda tam życie gdy turyści już odjadą.
  Teraz już trochę wiem :)
  A z ciekawości jeszcze zapytam, czy restauracja Krutynianka działa poza sezonem? Pytam dlatego, że już 3 czy 4 razy mieszkaliśmy u nich w domkach podczas wakacji.
  pozdrawiam
  andrew

  OdpowiedzUsuń
 2. witaj! niestety zamiera Zgon i tak samo Krutyń i poza sezonem nic tu nie działa... nawet Krutynianka... Mazury latem i zima to dwa zupełnie inne miejsca... tymczasem zapraszam na kulig a do restauracji w Galkowie która jest czynna caly rok! pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaproszenie rzecz jasna kuszące. Takie zimowe, opustoszałe Mazury muszą mieć swój niepowtarzalny urok. Trzeba będzie kiedyś połknąć te 500 km i zobaczyć to na własne oczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam Mazury zimą :) My stołowaliśmy się w Gałkowie, Rucianym i u Kasi :) no i na rzece tłoku nie ma ;)

  OdpowiedzUsuń