Przekornie piszę tu o zabawkach, bo pojazdy wojskowe bynajmniej nimi nie są choć jednak ten sam błysk w oku chłopaków dużych i mniejszych wywołują. Cieszę się, że żyjemy w takich czasach, że możemy je traktować jak zabawki i oby tak już na zawsze pozostało, oby ani duzi ani mali chłopcy nie musieli nigdy z nich korzystać. Tak sobie myślałam siedząc w Mrągowie podczas gdy podekscytowani Kuba z Antosiem biegali pomiędzy tymi wszystkimi wozami bojowymi, czołgami, amfibiami, transporterami, działami, wozami opancerzonymi zgromadzonymi przez innego dużego chłopca - pasjonata i kolekcjonera takich pojazdów Pana Sławomira Trzeciakiewicza. W tym momencie jego kolekcja liczy 50 pojazdów i ciągle się powiększa, cześć z nich jest na chodzie i można nie tylko się nimi przejechać ale nawet ruszyć w dłuższą trasę! Prywatne Muzeum Sprzętu Wojskowego jakie stworzył on w Mrągowie jest jednym z największych w północno-wschodniej Polsce. A do tego jest to tzw żywe muzeum, gdzie pojazdy stoją na wolnym powietrzu, do wielu z nich można wejść, co dla chłopaków jest nie lada atrakcją. Miejsce jest na pewno ciekawe, można mu może zarzucić brak przewodnika czy lepszej informacji ale z drugiej strony taka samoobsługa jest tez plusem, bo chłopaki czuli większy luz przy zwiedzaniu, który tylko ja kontrolowałam:-)
Na zbiory muzeum składają się pojazdy wojskowe oraz cywilne. Cześć pojazdów
służyła w mrągowskim 9. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Łączności.
Placówka została otwarta 4 maja 2011 roku. Pojazdy z mrągowskiego muzeum często biorą udział w różnych paradach, także przy okazji pikniku country. Na rożnych imprezach typu Wojskowa Majówka można zobaczyć w ruchu legendarny czołg T-34, transportery opancerzone SKOT i
BRDM-2 oraz liczne ciężarówki. Kilka razy odbywa się tank crash,
czyli pokaz rozjeżdżania ważącym 40 ton czołgiem samochodów osobowych. Dla odwiedzających zawsze dużą atrakcję stanowi możliwość
przejażdżki wybranymi pojazdami. Do dyspozycji sa: czołg T-55,
transporter gąsienicowy PTS-M, transporter opancerzony SKOT oraz
terenowy GAZ 69.
Oprócz tego często odbywa sie parada ulicami Mrągowa oraz wycieczka „Szlakiem Wojennych Pamiątek”, podczas której kawalkada historycznych pojazdów odwiedza miejsca związane z militarną historią mragowskiego regionu.
Oprócz tego często odbywa sie parada ulicami Mrągowa oraz wycieczka „Szlakiem Wojennych Pamiątek”, podczas której kawalkada historycznych pojazdów odwiedza miejsca związane z militarną historią mragowskiego regionu.
Na swojej stronie internetowej http://www.muzeum.mragowo.pl/ podsuwają gotowy pomysł na np wyjazdy integracyjne dla firm:
"Oferujemy kompleksową organizację imprez o
charakterze militarnym. Możemy zaoferować wynajem pojazdów militarnych
na potrzeby imprez integracyjnych, filmów, inscenizacji historycznych.
Organizujemy przejażdżki ciężkim sprzętem wojskowym, zabawy o
charakterze integracyjnym dla firm, gry fabularne. Dysponujemy
największą w północno-wschodniej Polsce bazą sprawnych pojazdów
wojskowych oraz sprzętem takim jak kuchnie polowe, agregaty
prądotwórcze, namioty wojskowe, etc.
Mamy opracowane trasy przejazdu o
różnym stopniu trudności, dysponujemy terenami odpowiednimi do
przejazdów sprzętem gąsienicowym oraz miejscami nadającymi się do
przeprowadzania różnego rodzaju gier terenowych.".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz