poniedziałek, 16 grudnia 2013

Berlin calling

Nie ma to jak jarmark świąteczny w Berlinie - żadne inne miejsce nie przebije świątecznej aury niemieckich jarmarków. W samym Berlinie na turystów czeka około 60 bożonarodzeniowych jarmarków. Większość z nich rozpoczyna się około 25 listopada a niektóre trwają aż do stycznia.
Jeden z najbardziej fascynujących i klimatycznych jarmarków odbywa się w samym centrum Berlina, na placu Gendarmenmarkt: można tu kupić tradycyjne wyroby rzemieślnicze, obejrzeć akrobatów i tancerzy, posłuchać jazzu, muzyki klasycznej, chórów i zespołów gospel, słynie on z największej liczby straganów -w weekend bywa ich tu nawet 400 i wydarzeń towarzyszących. Na świątecznie przystrojonych straganach sprzedawcy oferują wyroby rzemieślnicze,  smakowicie pachną kulinarne przysmaki takie jak np Stollen (czyli strucla wypełniona dużą ilością bakalii i marcepana)  a także Lebkuchen (czyli pierniki, których podstawą jest miód oraz wiele różnorodnych, egzotycznych przypraw jak np anyż). Żaden jarmark niemiecki nie moze sie obejsc bez Gluhwein czyli grzanego wina oraz kiełbasek. Sa nawet Gluhwein-Treffpunkt czyli miejsca spotkan przyjaciol, znajomych przy kubku grzanca aby doswiadczyc atmosfery przedswiatecznej. Co do kiełbasek to ich wybór jest ogromny, od smaku - najbardziej znane to Currywurst, aż po rozmiar, są nawet nawet kiełbaski polmetrowki! Dodam tylko, ze są pyszne!  Nastroju dopełniają świąteczne dźwięki chórów i orkiestr dętych. Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe odczuwa się wszystkimi zmysłami. Owszem - po 4 dniach mogą się już stać meczące, głównie z powodu tłoku ale wspaniale wprowadzają w nastrój świąteczny i dają radość i dorosłym i dzieciom, które maja do do wyboru karuzele, żywe szopki, a także Mikołajów rozdających prezenty. Powiem Wam tylko: fajnie było!  
Dzisiaj pierwsza cześć relacji z Berlina a jutro dalsza, zapraszam!


                         Prawdziwy Mikołaj w KaDeWe z najprawdziwszą brodą i wąsami!
                       Chłopcy oczarowani choinką w największym domu towarowym Berlina.

                          Berlin zachwyca ilością i pomysłowością ozdób świątecznych.
                       Berlińczycy lubią sie bawic na śniegu i nawet jak go nie ma to jest;-)

                  Tu napis głosi: uwaga opuszczasz Berlin Zachodni na własną odpowiedzialność...

                                                      Resztki muru berlińskiego

 Różnokolorowe rury otaczają Berlin zewsząd ale dobrze się wpasowują w otoczenie nie szpecąc go.

                                                                   Jedna z wielu szopek

                                                          Kiełbaska musi być!


   Berlin zachwyca nowoczesną architekturą, ktora wspaniale łączy duże przestrzenie, z nowoczesnym           budownictwem i wielka ilością drzew. 

                   Lubimy w Berlinie fakt, ze jest tam dużo rowerów i dużo drzew


CDN........................

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz