poniedziałek, 7 listopada 2011

nad Bajkalem

Pytasz mnie Kasiu o inspiracje do podroży? Zawsze to samo: ciekawość świata! Jakos zawsze bardziej mnie ciekawiła ta wschodnia cześć naszego globu. A co przywoziłam z tych podroży? Dystans do problemów,  inne - szersze spojrzenie na świat, ludzi i życie. Zawsze się tez doceniało przez pierwsze dni po powrocie własną wannę, dostęp do wody, jedzenia, lodówki.... żeby za jakiś czas znowu zatęsknić do niewygody na szlaku....
------------------------------------
Irkuck. Jego lata świetności przypadały na XVIII i XIX wiek. Zachowało się z tego okresu ok. 20 % z drewnianych pięknych zabudowań, reszta to postsowiecka mało ciekawa architektura. Ale te drewniane domki choć często chylące się ku upadkowi i zaniedbane są architektonicznymi perełkami  i dla nich samych warto tu przyjechać. Widać szlachetne belki, duże okiennice, dachy zdobione ażurkami, liczne balkony i podcienie.  Wokół kolorowe i wysokie parkany oraz hydranty z ławeczką dla oczekujących swojej kolejki. Ulice za to okropnie dziurawe a , to za sprawa wiecznej zmarlizny jaka panuje w tych rejonach. Nie bez powodu wysyłano tu przecież ludzi na zsyłkę... Pojazdy i kierowcy przypominają ruch w Indiach gdzie nie ma żadnych zasad w jeździe i każdy walczy o przeżycie na drodze oraz chodnikach.

Najciekawsze w Irkucku oprócz tych drewnianych kwartałów było muzeum Dekabrystów a jeszcze bardziej ogromy zadaszony targ z wielka ilością dóbr spożywczych. Zioła, suszonki, ryby, kawior, warzywa, owoce - wszystko poukładane w imponujące stosy. Buriaci zamieszkujący okolice Bajkalu specjalizują się w produkcji nabiałów, serów, twarogów i zachęcają do ich spożycia prosto w wiader! Jakby to nie brzmiało - smakowało wyśmienicie!!! 
Próbowałam np zupy z sera - pyszna!

 Następnym etapem naszej podroży był Bajkał. Z miejscowości Listwianka popłynęliśmy kutrem do starej stacji kolejowej w porcie Bajkal, a stamtąd turystyczna koleją wzdłuż wybrzeża największego jeziora na Swiecie. Bardzo malownicza trasa po stromych i skalistych stokach górskich o długości 84km. Trasa bogata jest w tunele, mosty, kamienne galerie. Do 1956 roku wchodziła w skład magistrali transsyberyjskiej, ale na skutek utworzenia sztucznego zbiornika wodnego zalana została linia kolejowa Irkuck - Port Bajkał i cały ruch kolejowy skierowano na nowa trasę Irkuck - Sludzianka. Od tej pory odcinek od Portu Bajkal do Sludzianki wykorzystywany jest jako odcinek turystyczny, na którym kursuje Kruglobajkalski Express. Pociąg po drodze zatrzymuje się kilka razy w najciekawszych miejscach na przerwy i pikniki, podczas których przewodnik opowiada o miejscach, w których się znajdowaliśmy.  Podróż na odcinku 84km takim sposobem trwała 8 godzin z czego trzy przesiedziałam na samym przedzie lokomotywy!
Jest tam taki występ, na którym może przebywać mechanik, ale za parę dolarów udało się i mnie;-) 
Widoki przednie choć wieje paskudnie! Ale w życiu nie ma nic za darmo, tak?
 _________________

cd o podróżach w następnych częściach bloga a tymczasem chciałabym Wam pokazać najnowsze dzieło w Pomyśle na Drewno. 
Są to domki z rożnymi napisami, utrzymane w zimowym nastroju.
Ciekawa jestem czy się Wam spodobają? 
Chcemy je wystawić na jarmarku w Olszynie. 
Ale przedtem chcę poznać Wasze o nich opinie:


I jak??????

2 komentarze:

 1. Powinnas prowadzic osobny blog z opisami podróży, takimi dokładnymi bo można to czytać ciagle. Świetna druga cześć opisu podrózy transsyberyjska koleją - ja chciałbym wiecej, jeszcze trzecia cześć i czwartą.... Generalnie czekam na wiecej opisów, wiecej zdjęc podróży na wschód -CUDO!!!!

  Co do pomysłu na drewno, dla mni edomki z literkami bardzo fajne, jeszcze na życzenie dowolny tekst. Jedynie ta sceneria zimowa mnie nie przekonuje - jakbys nie napisała w notce, to nie wpadł bym chyba że to snieg i zima.

  Pozdrawiam goraco!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. domki..fajny pomysł..zbliżają się święta...może jakies ekologiczne farmy..prezenty ze zwierzątek? do tego domek..stodoła.itd..Allegro? reklama..większza w necie? znajoma z jakiś gazet?...
  Beata

  OdpowiedzUsuń