poniedziałek, 30 stycznia 2012

Wojnowo

Wojnowo jest wyjątkową wsią - i nie tylko dla mnie ze względu na to, że stąd pochodzę oraz że moi przodkowie ją założyli. To wieś, która zasługuje na specjalną uwagę ze względów historycznych, geograficznych, kulturowych jak i krajobrazowych. 

Jeszcze przed 1831 rokiem to była dzika i niebezpieczna puszcza w Prusach Wschodnich a do tego były to tereny przygraniczne, a wiec niechętnie zasiedlane. W końcu przystań znaleźli tu dla siebie starowiercy uchodzący przed represjami z Rosji, by z czasem stać się obywatelami Pruskimi a na koniec Polskimi. 

Geograficznie Wojnowo jest również położone bardzo ciekawie: przez całą długość 3 km wsi wije się rzeka Krutynia. Jeden koniec wsi  wyznacza jezioro Duś a drugi miejscowość Ukta. Wokół wsi  roztaczają się malowniczo nadrzeczne trzciny, łąki, pola, bagienka a dalej Puszcza Piska. 

Wojnowo to tez kulturowy tygiel, gdzie mieszają się 3 języki, obyczaje i wiary. Jedna nieduża wieś, która liczy trochę ponad 200 mieszkańców posiada aż trzy świątynie: cerkiew, molenne i klasztor. Jeszcze do lat 70tych istniała tu żywa kultura starowierska, potem nastąpił masowy exodus rdzennych mieszkańców głownie do Niemiec.Obecnie kultura starowierska w Wojnowie chyli się ku schyłkowi.

Ja pamiętam jeszcze Wojnowo z brukiem zamiast asfaltu, który bardzo skutecznie hamował zapędy szalonych rajdowców...


Pamiętam tez oryginalne drewniane chaty z zielonym okiennicami i takimiż werandami.  Wielu mieszkańców posiadało ukryte zazwyczaj w ogrodzie bajnie czyli mokre sauny. Obejścia były często skromne, ale zadbane albowiem istniał dobry zwyczaj sprzątania w każdą sobotę. Obowiązkiem np dzieci było pozamiatanie podwórza oraz terenu przy drodze. Obecnie Wojnowo jest miejscem bardzo popularnym latem wśród niemieckich wycieczek, kajakarzy, letników, nawet nurków, którzy wiosną urządzają spływ twardzieli a po sezonie sprzątają Krutyń po turystach. 


Jest to jeden z najstarszych domów w Wojnowie. Obecnie jest wyremontowany i wystawiony na sprzedaż na allegro. Byl pomysł na zrobienie w nim muzeum ale nic z tego nie wyszło. Szkoda.

Trochę tajemniczy dom nad rzeka... od lat zawsze taki sam
 Typowa zielona weranda oraz zielone obramowania okien


Powyżej przykład typowego domu ceglanego  z czasów pruskich,
niestety dom stoi opuszczony od lat i niszczeje

Nowe siedlisko z klasycznego połączenia cegły i desek.
Super tak samo jak i lokalizacja siedliska, na końcu wsi z widokiem na jezioro Duś i otaczające je laki...


Przyklad kolejnego ciekawego siedliska wg projektu p. P. Olszaka i jego wizji Polski Drewnianej.
http://www.polskadrewniana.pl/ typowa stolarka okienno-drzwiowa

cerkiew prawosławna

 ciekawy łącznik pomiędzy nowym budynkiem przycerkiewnym a jego starsza częścią


Wojnowski most chyba znowu w potrzebie liftingu....
ostatnio wykonywanego ok 10 lat temu przez wojsko.

CDN....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz